Stupnice- základy
dur a moll, předznamenání
dur a moll, předznamenání
Co to je? Hudební stupnice je obecný název pro jakoukoli řadu po sobě jsoucích tónů, jež jsou seřazeny podle nějakých pravidel. Z této definice je vidno, že stupnic bude asi celá kupa. V této kapitole se vám ale představí ty nejzákladnější stupnice evropské hudby, durové a mollové.
je sedmi-tónová řada tónů s intervalem celého tónu nebo půltónu mezi každými dvěma sousedními stupni. Valná většina dnešní západní tvorby se pohybuje v diatonických stupnicích a to především v durové a molové
Durová stupnice vypadá tak, že mezi třetím a čtvrtým stupněm stupnice je půltón a mezi sedmým a osmým stupněm je půltón. Osmý stupeň se chápe jako o oktávu vyšší první. Mezi ostatními stupni je interval celého tónu. Stupnice se logicky jmenuje podle tónu, od kterého se odvozuje, tedy od prvního stupně. Níže zobrazená stupnice, jež je od tónu c, se tedy jmenuje C dur. Všechny bílé klapky na klavíru jsou tóny stupnice C-dur.
Samozřejmě stupnici můžeme odvodit od jakéhokoliv tónu, řada ale stále musí splňovat pravidla durové stupnice, a proto se používají předznamenání. Totiž, abychom stále dodrželi intervaly mezi tóny, musíme některým tónům změnit výšku posuvkami.
Jak vidíte dole na obrázku, kdybychom stupnici D dur napsali instinktivně tón po tónu, mezi 4. a 5. stupněm a mezi 7. a 8. stupněm by byl tón celý, což u durové stupnice nesmí nastat. Ale tím, že F zvýšíme na Fis a C na Cis, voala, pravidla jsou dodržena. Jelikož by bylo otravné psát v celé skladbě křížek pro každou notu F a C, napíšeme předznamenání na začátek notové osnovy. Tyto posuvky platí pro celou skladbu. Předznamenání se může během skladby měnit a tím i změníme tóninu skladby.
Mollová stupnice je další stupnice, se kterou se setkáváme dennodenně. Charakteristický interval pro ni je malá tercie. Je nutné brát na vědomí, že pojem mollová stupnice má dvojí vysvětlení:
Pojem mollová stupnice se chápe jako tzv. aiolský modus (= mollová stupnice přirozená). Tato stupnice se odvozuje od šestého stupně stupnice durové. Je tedy diatonická.
Mollová stupnice je obecný název pro stupnice, jež užívají malou tercii, tedy mezi druhým a třetím stupněm je půltón. Nemusí být diatonická.
V běžné mluvě se pro moll užívá spíše ta první definice, ale v praxi se spíše využije ta druhá. Z toho vyplývá, že mollových stupnic známe spousty druhů, zde jsou ty nejzákladnější.
Aiolská (přirozená) moll se jednoduše vytvoří z šestého stupně durové stupnice. Předznamenání si ponechá, ale přejmenuje se podle svého prvního (durového šestého) stupně. Půl tón vznikne mezi 2. a 3. stupněm a mezi 5. a 6. stupněm. Aiolská moll je jako jediná z mollových stupnice, která je i diatonická. Ze třetího stupně můžeme zpět vytvořit stupnici durovou.
K odvozování dur/moll stupnic nám pomůže tzv. kvintový kruh [1]
Harmonická moll je specifický druh mollové stupnice, který se vytvoří z aiolské zvýšením sedmého stupně o půltón.
Melodická moll se vytvoří z aiolské moll zvýšením sedmého a šestého stupně o půl tón. Ale pouze při vzestupu, u sestupu se navrátí do přirozené podoby.
Zdroj externích obrázků:
[1] Red Rooster, CC BY-SA 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons