Alikvótní tóny (vyšší harmonické kmity) jsou frekvence, jež zní spolu s frekvencí základní. Frekvence těchto tónu je vždy celočíselný násobek základní frekvence (f -> 2f, 3f, 4f, 5f, 6f, atd). Jejich poměry výraznosti tvoří specifickou barvu tónu. Díky nim dokážeme rozeznat hlasy lidí či zvuky hudebních nástrojů.
Na obrázku 1 vidíme základní frekvenci se třemi vyššími frekvencemi. Pro představu jsou zde alikvótní tóny vyobrazeny nad sebou. V praxi však znějí současně. Na obrázku 2 si můžeme všimnou rozdílnosti zvukové vlny, podle hudebního nástroje (při stejné frekvenci).
V následujícím interaktivním grafu, který jsem splácal v GeoGebře, si můžete vyzkoušet vytvořit vlastní vlnu. Pomocí posuvníku a měníte amplitudu základní frekvence. Pomocí posuvníků b, c, d měníte amplitudu alikvótních tónů. Dole se generuje výsledná vlna. Pokud se vám graf špatně zobrazuje, nebo nezobrazuje vůbec, klikněte zde
Pokud se nejedná o zvuk uměle vytvořený, každá frekvence má teoreticky nekonečno alikvótních tónů. Problém je v tom, že od nějakého výšky je zón tak slabý, že ho ucho nedokáže zaznamenat.