Než se dotaneme k samotné indukci, musíme se seznámit s cívkou.
je pasivní elektrická součástka, která má zvláště v elektroakustických zařízeních nemalé využití. Je to, jednoduše řečeno, dlouhý kus vodiče (drátu), který je nějakým způsobem zakroucený. Rozeznáváme selenoid, kdy je cívky vynuta do válce (taková trubička) a toroid, kdy je cívka vynuta do kruhu (takový donut). Ve zvukových zařízeních se užívá hlavně selenoidu.
Víme, že pokud teče vodičem proud, dochází ke ztrátám: elektrická energie má tendenci se přeměňovat na tepelnou a magnetickou energii. Díky tomu, že cívka je jeden velký chumel drátu, vytvoří se jedno velké magnetické pole, jehož se využívá. Magnetické pole můžeme ještě zesílit pomoci jádra z feromagnetické látky, kolem kterého se cívka navine.
Vlastnosti cívky jsou:
počet závitů (obvykle značíme n)
indukčnost, schopnost tvořit magnetické pole (značka L, jednotka henry [H])
odpor, samotná rezistence drátu (značka R, jednotka ohm [Ω])
Pokud máme cívku zapojenou ve střídavém obvodu (jako že máme), indukované magnetické pole působí proti proudu odpor. Tento odpor nazýváme reaktance (značka X, jednotka ohm [Ω]). Spolu se samotným odporem cívky tvoří impedanci (značka Z, jednotka ohm [Ω]), což je celkový odpor cívky v obvodě. Impedanci vypočítáme tedy z odporu a reaktance Pythagorovou větou.
X= 2πfL, přičemž f je frekvence a L je indukčnost cívky
Z = √(R2+X2), přičemž R je samotný odpor cívky jako drátu a X je reaktance
je jev, na jehož principu fungují analogové měniče jako je reproduktor, mikrofon nebo elektrický motor.
Polopatě zní takto: Pokud se elektrický vodič nachází v magnetickém poli, při změně působení téhož magnetického pole se ve vodiči indukuje napětí. Názorně, pokud vezmeme kus kabelu a budeme s ním rychle šmrdlat v blízkosti silného magnetu, začne se nám indukovat napětí. Takto funguje třeba mikrofon, kde je právě k tomu kabelu přikurtovaná membrána, která kmitá v závislosti podle toho, jak do mikrofonu mluvíme.
Funguje to i naopak. Pokud vodičem (a to jakýmkoliv) protéká proud, tvoří se kolem něj magnetické pole. U běžných napájecích kabelů jsou tyto vlastnosti nežádané, v tomto případě je však potřebujeme. Tím, že vodičem teče proud střídavý, mění se i jeho magnetické pole, pokud tedy vodič vložíme do magnetického pole permanentního magnetu, vodič začne kmitat. Díky tomu funguje reproduktor- kmitání vodiče se přenáší na blánu > zvuk.