Co to je? Ozdoby jsou přidané noty, či skupina not, které pro skladbu nejsou nezbytné, ale slouží jen pro její zkrášlení. Prostě na ozdobu.
Trylek je asi nejužívanější ozdoba vůbec. Značí se zkratkou tr, zapsána nad notou. Hraje se jako rychlé střídaní mezi zapsaným tónem a tónem (diatonicky*) hned nad ním po celou dobu trvání noty. Pokud je trylek zapsán s vlnovkou tr~~~, tryl platí na všechny noty právě pod touto vlnovkou.
Nátryl je krátký trylek, co se značí dvojitou vlnovkou nad notou. Nátryl zahrajeme tak, že po zahrání zapsaného tónu, ihned zahrajeme tón nad ním a poté zase tón hlavní. Nátryl je de facto jedna část trylku. Nátryl totiž na rozdíl od trylku nevyplňuje celou délku noty.
Náraz (mordent) je v podstatě obrácený nátryl. Rozdíl je v tom, že je hlavní tón následován tónem pod ním. Polopaticky řečeno, nejde nahoru, ale dolu. Značí se svisle přeškrtnutou vlnovkou.
Obal je skupina tónů, která zapsaný tón zaobaluje. Zapisuje se symbolem ∾. Hraje se takto: Jako první zahrajeme tón nad hlavním (zapsaným) tónem, poté ihned zahrajeme tón hlavní, co je následován tónem pod ním. Nakonec se skočí zpět na hlavní tón. Existuje i převrácený obal, jenž se hraje zrcadlově obráceně.
Opora je znázorněn malou notičkou, která je před notou hlavní. Opora se hraje jako normální nota, na kterou se dává důraz. Její znění bývá poloviční noty hlavní, a proto hlavní notu zkracuje. Důraz je na oporovou notu.
Příraz je kratičký tón, jenž se zahraje hned před hlavním tónem, takže ho malinko zkrátí. Značí se malou přeškrtnutou notičkou. Důraz je na hlavní notu.
nátryl vs. náraz
obal
opora (vlevo) vs. příraz (vpravo)
* Je nutné podotkouti, že ozdoby pracují v rámci předznamenání (Takže např. trylek od tónu E v tónině D-dur by byl E-Fis)