Plazmafony jsou nástroje, které zvuk tvoří pomocí plazmy. Nejprve si uvědomme, co to plazma vlastně je. Plazma je ionizovaný plyn složený z iontů, který vzniká odtržením elektronů z elektronového obalu atomů plynu, či roztržením ionizací. (cs.wikipedie.org). Můžeme ji považovat za čtvrté skupenství hmoty. Ačkoliv většina hmoty ve vesmíru je právě ve formě plazmy (okolo 99% pozorovaného vesmíru), pro člověka je pracovat s ní velmi nebezpečné kvůli její extrémní teplotě.
Na zemi přírodně můžeme pozorovat jen dva typy plazmy: plamen a elektrostatický výboj (blesk). Právě díky těmto plazmofony mohou tvořit zvuk.
Ionofony nebo spíše plazmové reproduktory jsou reproduktory, které místo blány přenášejí zvuk pomocí výboje elektrostatické energie. Termín ionofon můžeme též použít pro přístroj dělající pravý opak, tedy že převádí akustické vibrace plazmy na elektrický signál. Nejznámější typ iofonu, jenž slouží k tvorbě hudby, je:
Zpívající Teslův transformátor (někdy též nazýván zeusafon, nebo thoremin) je speciálně upravený Teslův transformátor k tvorbě hudby. Nebudu vás zatěžovat popisem, jak transformátor přesně finguje, pro nás je důležitý kousek drátu čnící z kovového toroidu (takový donut nahoře). Z něj šlehají blesky o extrémně vysokém napětí, co protínají vzduch a tvoří charakteristický drrrrrr zvuk. Jelikož polovodičové ovladače cívky mohou dosáhnou modulace pouze on-off, zvuk netvoří sinusoida, ale spíše vlna hranatého tvaru.
Velikost Teslova transformátoru je různá, zde vidíme model jen o velikosti cca půl metru, můžeme se ale setkat i s modely 5× většími. [1]
Demonstrace transformátoru
Pyrofon (ohňové varhany) je hudební nástroj využívající oheň. Ačkoliv je stejně fascinující jako zeusafon, tak nejspíš pro svůj ne moc hezký zvuk není moc známý. Pyrofon se skládá ze sady skleněných, či kovových trubek, kde každé z nich je přiřazen vlastní vodíkový hořák. Chod těchto hořáku určuje klaviatura. Pokud je výška plamene přibližně v jedné třetině ode dna a pokud je počet explozí látky dostatečný k rozechvění roury, pyrofon je schopen vytvořit zvuk.
pyrofon [2]
pokus o o vytvoření pyrofonu
Oheň metající varhany Tohle je spíše jen taková libůstka, než seriózní nástroj. Jde o experiment hudebníka Look mum no computer, který připojil píšťaly skutečných varhan k plynnému potrubí. To je přes primitivní počítač ovládáno MIDI klávesami. Zvuk tohoto hudebního ohňostroje je vskutku působivý.
Zdroje externích obrázků:
[1] Original image: OneTeslaDerived image: Chetvorno, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons[2] https://blog.sciencemuseum.org.uk/wp-content/uploads/2012/02/1876-0590.png