Intervaly
Co to je? Interval je, jednoduše řečeno, v hudbě vzdálenost mezi tóny. Intervaly "měříme" v půltónech a celých tónech (popřípadě ve čtvrt tónech a tritónech). Z fyzikálního pohledu je interval poměr mezi dvěma tóny.
Můžete si povšimnout, že v tabulce není, interval pro velikost šesti půltónů. Tento interval nazýváme tritón (TT) a díky jeho disharmonii se považuje za ďábelský interval. Pokud bychom chtěly interval nějak nazvat tak buď zvětšená kvarta (4+) nebo zmenšená kvinta (5-).
Je trochu zavádějící, že v běžné konverzaci dvou muzikantů se jeden tón většinou nebere jako interval, ale jen jako sousední tón. Příklad: Ačkoli z předchozích kapitol víme, že mezi tónem E a F je vzdálenost jeden půltón (tj. malá sekunda), když se řekne „Zahraj éčko o tón vyšší“, nezahrajeme Fis (jak by to bylo správně z hlediska intervalu: E <>Fis- celý tón), nýbž zahrajeme tón F, protože s ním sousedí.
A jak se intervaly odvozují?
Úplně jednoduše. Nejprve si musíme ujasnit, od jakého tónu budeme interval tvořit. Dále podle tabulek (či podle paměti) odpočítáme počet půltónů. Příklad: Chceme utvořit tercii od tónu E. Najdeme si, že velká tercie je vzdálenost čtyř půltónů; E-F-FIS-G-GIS. A je to! Pokud nejste ještě zcela sběhlí, tak mít po ruce chromatický kruh, pomáhá lépe si odpočítat půltóny.
Chromatický kruh [1]
Zvětšené a zmenšené intervaly jsou ty, jejichž původní velikost změníme o jeden půltón. Dokonce můžeme vytvořit dvojzvětšené a dvojzměnšené intervaly. Tímto se docílí, že jeden interval můžeme zapsat až třemi způsoby. Na první pohled to je hloupé pravidlo, že? Jednotlivé druhy intervalů, ač znějí stejně, mají totiž v harmonii jiný význam. Záměna těchto intervalů, byť pro ucho stejné, by znemožnila znázornit skladatelův záměr v notovém systému. Právě proto je důležité dbát na správné zapisování intervalů do not. Pokud je interval zmenšený použijeme bé, pokud zvětšený, tak křížek. Ku příkladu, zvětšená prima a zmenšená sekunda je v podstatě stejný interval. Zvětšená prima od tónu C by byla C - Cis a zmenšená sekunda naopak C - Des. Zní to stejně, ale zapisuje se to jinak. Tomuto jevu říkáme enharmonická záměna.
Zdroj externích obrázků:
[1] https://dusan.pc-slany.cz/hudba/tony.htm